
Katakomby Ríma, ktorých história siaha až do 1. storočia boli postavené medzi prvými, boli konštruované ako podzemné hrobky, najprv židovských obcí a potom kresťanských komunít. Existuje len šesť známych židovských katakomb a okolo 40 kresťanských katakomb.

V starom Ríme nebolo dovolené, aby boli mŕtvy pochovaní vo vnútri mestských hradieb. Takže zatiaľ čo pohania spopolňovali svojich mŕtvych, kresťania, ktorím nebolo legálne dovolené praktizovať ich náboženstvo, sa obrátili k podzemným cintorínom, ktoré boli postavené pod pozemkami vo vlastníctve mesta alebo bohatých kresťanských rodín. Židovská populácia už vykonávala tento spôsob pochovávania, kresťania ho začali praktizovať až okolo 2. storočia.
Použitie katakomb v Ríme sa rozšírilo počas 2. a 3. storočia, keď narastala popularita vtedy ešte ilegálneho náboženstva, kresťanstva. Niektoré oblasti tunelov sa dokonca stali svätyňami mučeníkov tam pochovaných. Ale potom, čo kresťanstvo bolo legalizované v roku 313 nášho letopočtu, pohreby sa začali praktizovať nad zemou, a v 5. storočí sa už význam katakomb ako pohrebísk zmenšoval, hoci stále ešte boli uctievané ako posvätné, pútnické miesta.
V 9. storočí padli rímske katakomby za obeť rabovaniu germánskych nájazdov. V dôsledku toho boli pozostatky kresťanských mučeníkov a svätých presunuté z katakomb do kostolov v centre mesta. Nakoniec boli podzemné pohrebné tunely úplne opustené – len aby boli nanovo objavené v 16. storočí.


V súčasnosti je významná časť katakomb otvorená pre verejnosť ako múzeum. V priebehu dejín sa však našlo aj iné využitie tajomných tunelov. Počas druhej svetovej vojny sa niektoré ich časti stali úkrytmi pre francúzsky odboj, zatiaľ čo iné časti využívali nemecký vojaci ako bunkre. Dnes je v Paríži takmer 300 km katakomb, ležia 30 m pod zemským povrchom a stále sú tam uložené pozostatky asi šiestich miliónov ľudí.
Najdlhšiu sieť podzemných tunelov o dĺžke viac ako 2400 km, možno nájsť v Odese. Vznikli ako dôsledok ťažby vápenca okolo 1830. Rovnako ako v Paríži slúžili tunely ako bunkre a úkryty pre vojakov počas druhej svetovej vojny. Časť z katakomb je otvorená pre verejnosť prostredníctvom múzea Partisan Glory.

zdroj http://cestovanie-dovolenka.sk
cestovanie, dovolenka, informácie o krajinách a zaujímavých miestach
Cestovateľský magazín plný exotiky a dobrodružstva.

0 komentářů:
Okomentovat