Objavenie Viktóriiných vodopádov

Škótsky cestovateľ David Livingstone bol prvý Európan, ktorý v roku 1856 objavil Viktóriine vodopády nachádzajúce sa na



Keď sa blížite k vodopádom z neďalekého mestečka Livingstone, musíte najprv prejsť okolo sochy prieskumníka v nadživotnej veľkosti. „Bol prvý Európan, ktorý videl Viktóriine vodopády a jeho zásluhou sa o nich šírilo povedomie do ostatných kútov sveta” povedal Dr. Lawrence Dritsas, prednášajúci na univerzite v Škótskom Edinburghu, ktorý sa špecializuje na dejiny vedy a výskumu v Afrike. Správy o veľkých vodopádoch v strednej Afrike, boli v polovici 19. storočia tak vzrušujúce hlavne z vtedajšieho milného predvedčenia, že stred kontinentu tvorí púšť.

Cestovateľ prvýkrát uvidel vodopády z malého ostrova, ktorý sa nachádza na rieke Zambezi na okraji vodopádu. V roku 1857 napísal: “S veľkým rešpektom som sa doplavil ku brehu širokej rieky a zrazu som bol svedkom najúžasnejšieho pohľadu na svete”.

Zatiaľ čo sa Livingstone dostal na ostrov s kánoe, Vy sa naň môžete dostať výletným člnom a absolvovať celodennú prehliadku ostrova so sprievodcom a v tieni stromov si vypočuť detaily z histórie ostrova. Počas obdobia sucha si môžete vyskúšať aj zaplávať vo vodopádoch. Ponoríte sa do Diablovho bazéna, ktorý leží na ich vrchole. Sprievodca bude plávať s vami až po prírodný skalný útvar na samom okraji vodopádu, kde to vyzerá, akoby ste sa práve chystali prepadnúť cez okraj. Našťastie vás prírodné skalné steny, tesne pod hladinou vody, zastavia pred pádom.


Livingstonove múzeum je najväčšie a najstaršie múzeum v Zambii z koloniálnych čias. Nachádza sa asi 20 km od Viktóriiných vodopádov. Bolo založené v roku 1930. Má štyri galérie zamerané na krajinu a kultúru miestnych obyvateľov Bantu, zahŕňajúce archeologické nálezy, etnografiu umenia a prírodnej histórie. Môžete tiež vidieť ukážky osobných Livingstonových vecí, napríklad zdravotnícke zariadenia, hudobné nástroje, rozsiahle mapy a časopisy, kde opisoval svoje cesty. Pozostatok zo zlomenej ramennej kosti slúžil na identifikáciu jeho pozostatkov po návrate tela do Anglicka.

247 kilometrov na sever od vodopádov sa nachádza mesto Chitambo. A o 30 km ďalej v malej dedinke Chirundu v roku 1873 Livingston zomrel na maláriu pri skúmaní riek severného jazera Bangeweulu. Dátum jeho smrti a mená troch verných sluhov boli vyrezané do stromu, kde dnes na jeho počesť stojí veľký pamätník. Spočiatku Livingstonove poverčivé služobníctvo odmietalo hýbať s telom. Nakoniec ho zabalili do kôry a plachtoviny a previezli do Zanzibaru a odkiaľ loďou späť do Anglicka. Domorodí obyvatelia pochovali jeho srdce pod stromom v blízkosti miesta, kde zomrel, pretože navždy patrilo Afrike.

Ako jeden z prvých lekárskych misionárov a prvých Európanov vstúpil do južnej Afriky s cieľom ju preskúmať. Tým zaplnil obrovské medzery v poznaní geografie tejto krajiny. Zatiaľ čo jeho pôvodným cieľom bolo šíriť kresťanstvo a rozšírenie obchodu do týchto regiónov sveta, neskôr sa cieľ misie zameral na ukončenie obchodu s otrokmi v Afrike, objavovanie rieky Zambezi a jej prítokov a neskôr nájdenie prameňa Nílu.
Pri príležitosti 200. výročia jeho narodenia sa konajú počas celého roka rôzne sprievodné podujatia. Z plánovaných spomenieme júnový kultúrny festival a karneval v meste Livingstone predstavujúci africké krajiny a septembrovú regatu na rieke Zambezi. 16. novembra sa bude konať memoriál na ostrove, kde prieskumník prvýkrát zazrel slávne vodopády.
Cestovné kancelárie oslavujú jeho úspechy tým, že ponúkajú dobrodružné cesty priamo po jeho stopách naprieč Africkou Zambiou až k jeho najslávnejšiemu objavu, Viktoriiným vodopádom.
zdroj http://cestovanie-dovolenka.sk
cestovanie, dovolenka, informácie o krajinách a zaujímavých miestach

Cestovateľský magazín plný exotiky a dobrodružstva.
0 komentářů:
Okomentovat