Chlieb patrí vo svete medzi základné potraviny. Jeho najstaršia história siaha až do mladšej doby kamennej. Presnejšie do oblastí Palestíny, Sýrie, Turecka a Iraku odkiaľ pochádzajú najstaršie nálezy z pestovania obilnín. Dnes existujú stovky druhov chleba a niektoré z nich sa stali známe po celom svete.
Postupom času, keď ľudia upúšťali od lovu zvierat a zameriavali sa viac na poľnohospodárstvo, začala sa vyvíjať aj história pečenia chleba. Najskôr išlo predovšetkým o placky z nekvaseného cesta. Kvások sa začal pridávať pravdepodobne až v dobe bronzovej v Egypte. Po zamiesení cesta na chlieb sa vždy jedna tretina cesta uchovala pre výrobu kvásku. Do cesta sa postupne prisypávala múka a kropilo sa vodou. Vykvasené cesto sa potom pridalo do nového cesta, ktoré dalo vzniknúť novému chlebu. Proces sa neustále opakoval. Týmto spôsobom sa kvások v pekárňach udržoval často i po celé generácie.
Biely chlieb z pšenice konzumovali predovšetkým bohatšie vrstvy obyvateľstva a spoločensky dobre postavení ľudia. Chlieb pečený z ostatných obilnín bol tmavý a bol určený pre obyčajných obyvateľov a otrokov.
Najčastejší bol žitný chlieb. Pšenica sa pestovala len zriedka a chlieb z nej upečený bol určený pre vyššie vrstvy. Pestovanie pšenice bolo náročné a nevynášalo toľko, preto sa začala dávať prednosť odolnejším druhom obilia ako žitu, jačmeňu, ovsu, špalde alebo prosu. V ranných dobách bol súčasťou chleba aj piesok a drobné kamienky, ktoré sa stali v podstate súčasťou každého bochníka. Postupom času, ako ľudia bohatli, sa neustále zvyšovali nároky na kvalitu chleba. Napríklad pre cirkev sa múka mlela extra jemná a dvakrát sa preosievala.
Chlieb naberal na dôležitosti i obľube. V Egypte sa napríklad stal súčasťou manželskej zmluvy. Dochované správy z Egypta na papyruse uloženom v Paríži uvádzajú, že do pekárenských faraónových skladov dopravili aj 114 064 bochníkov chleba. Pekárstvo bratov Latiniovcov v starovekom Ríme mlelo denne 28 ton múky a pieklo 100-150 tisíc guľatých bochníčkov chleba. Za vlády G. J. Ceasara dostávalo 200 tisíc ľudí dva bochníky chleba denne zadarmo v rámci praktizovanej politiky „Chlieb a hry“.
A tak ako kult chleba stále rástol, začalo sa čím ďalej viac potvrdzovať porekadlo „iný kraj, iný mrav“. Francúzi a Taliani si obľúbili hlavne chlieb pšeničný. Strední a východní Európania po stáročia zase piekli chlieb zo žita, ktorý bol tmavší. V Severnej Amerike sa po storočia piekol chlieb kukuričný a Nóri si piekli chlieb z jačmeňa.
Chlieb je potravina číslo jeden. Žitný, kvasený, nekvasený, guľatý alebo pripomína placku. Všade je iný, ale rovnako dôležitý. Je to kultúrna univerzália a nesmie chýbať na žiadnom stole!
Čapáti
Indická kuchyňa je typická pekelne pálivým jedlom a čerstvou plackou k nemu. A samozrejme bez príboru, pekne tak ako miestny obyvatelia aj vy zameňte lyžičku za chlieb. Čapáti sa pripravujú z celozrnej múky hindsky nazývanej atta. Ich hlavná výsada je v čerstvosti. Keď si objednáte v indickej reštaurácii jedlo a k tomu čapáti, placku vám čerstvo upečú v špeciálnej peci, takže vynikajúco vonia a je horúca. Kúsok si odlomte a pustite sa do jedla.Recept:
Kúpte si špeciálnu zmes múky pre prípravu tejto placky. Nemali by ste mať problém ju zohnať v špecializovaných obchodoch.
Múku zmiešajte s vodou, trochou soli a môžete pridať malú kvapku oleja. Cesto dôkladne prepracujte, tak aby bolo vláčne a nelepilo sa. Množstvo použitej múky záleží na tom, koľko cesta chcete pripraviť, ale pol kila na začiatok postačí. Konzistencia by mala byť tuhšia, v každom prípade sa ale cesto nesmie lepiť na stôl.
Vložte cesto do igelitového vrecúška a nechajte pol hodiny odležať v chladničke. Potom odtrhnite kúsok cesta, utvorte v rukách guličku a tú rozváľajte zhruba na dvojmilimetrové placky. Rozohrejte panvicu a na ňu položte placku. Keď sa začnú tvoriť malé bublinky, otočte ju! Krátko opečte z druhej strany a hneď otočte naspäť. Placka sa nafúkne a je hotová.
Pita chlieb
Pita chlieb je synonymum pravej arabskej kuchyne. Konzumuje sa veľmi často ako príloha k mäsu, omáčkam, polievkam, prosto ku všetkému. Pečie sa vo veľkých plynových peciach, a od každého pekára chutí inak. Základom je, aby sa chlieb vo vnútri nafúkol a taký dutý sa potom plní podľa chuti. Jeho príprava je jednoduchá a každý ju doma hravo zvládne. Na rozdiel od tých našich sú arabské rožky a celozrnný chlieb sladké a tým našim sa tak približujú len tvarom.Recept:
Pripravte si 1 kg hladkej múky (svetlej alebo celozrnej), 40 g droždia, soľ a 2-3 hrnčeky vlažnej vody.
Najprv si musíte pripraviť kvások. Deň vopred dejte do misky kvasnice s trochou vlažnej vody a nechajte postáť 24 hodín. Nasledujúci deň múku preosejte cez sitko a osoľte štipkou soli. Kvások pridajte do cesta, pridajte 2-3 hrnčeky vody a vypracujte vláčne cesto. Cesto sa nesmie lepiť na ruky, ale musí zostať trochu redšie. Nechajte ho pol až trištvrte hodiny vykysnúť, potom z neho nakrájajte 11 kúskov a vytvarujte guličky. Pomáhajte si múkou na podsyp. Guličky nechajte ešte ďalších 15 minút odpočívať na pomúčenom povrchu, potom ich valčekom rozváľajte na zhruba 3 mm hrubé placky. Poukladajte na suchý pekáč a pečte po dobu 3 minút na 200 stupňoch. Upečený chlieb poznáte tak, že sa nafúkne ako balón. Najlepšia je rúra so špirálami, ktorá pitu upečie do zlatohneda. Pokiaľ tam chlieb necháte dlho, bude tvrdý, pokiaľ preženiete teplotu, nenafúkne sa vám vôbec.
Tortilla
Španielsky dobyvatelia pomenovali dnes asi najrozšírenejší „etnický chlieb“ vo svete Tortille.Podľa historických nálezov niekedy okolo roku 10 000 – 7000 let pred. n. l. sa v centrálnom Mexiku krížením divokých tráv podarila vypestovať prvá odroda kukurice, ktorá sa neskôr stala základom miestnej stravy. Keď v roku 1519 Španieli dorazili do Nového sveta, zistili, že miestny obyvatelia kukuričné zrná melú a pripravujú z nich múku na cesto, z ktorého pečú ploché placky, a tak ich začali volať tortillami.
Recept:
Pripravte si 250 g hladkej kukuričnej múky, 60 g rastlinného tuku alebo olej, 1 lyžičku soli, 2 hrnčeky vlažnej vody
Múku zmiešajte so soľou. Tuk nakrájajte na kúsky, pridajte k múke a prepracujte. Prilejte 130 ml vlažnej vody a všetko spracujte na mäkké cesto. Cesto hnetieme 5 minút, aby sa všetko dobre spojilo, môžete si pomôcť múkou na podsyp. Cesto zabaľte do fólie a nechajte ho v chladničke odležať. Tento postup môžete používať s väčšinou nekvasených placiek, cesto je potom vláčnejšie, lepšie sa s ním pracuje a má lepšiu chuť.
Cesto rozdeľte na kúsky, vyformujeme 10 malých bochníčkov, na pomúčenej doske ho rozváľajte na tenkú placku o priemerom 15 cm. Rozpáľte panvicu a tortilly na nej z každej strany nasucho opečte až do svetlohnedej farby. Na povrchu by sa mali tvoriť bubliny. Hotové placky prikryte utierkou, aby byli vláčne. Podávajú sa teplé.
Marocký chlieb
Vyplatí sa vám natočiť si budík skoro ráno a vyraziť do ešte spiacich uličiek po čerstvý chlieb na raňajky. Môžete poľahky naraziť na pojazdných pekárov. Na drevenom vozíku majú pekne v rade za sebou poukladané bochníky guľatého, do zlata upečeného chleba. V Maroku je veľmi veľa druhov chleba. Marocký chlieb konzistenciou trochu pripomína bagetu. Chutí dobre, ani po dvoch dňoch sa nedrobí a prípadná posýpka zo sezamových semiačok mu dodáva ľahkú orieškovú chuť.Môžete si kúpiť aj placky pripravené len z múky a vody, ktoré sa namáčajú v olivovom oleji. Ich prednosťou je čerstvosť a vynikajúca stráviteľnosť. To, že sa pečú na ohni, im dodáva ľahkú chuť dymu.
Recept:
Budete potrebovať hladkú múku, tmavú alebo svetlú, kvasnice, olivový olej, vlažnú vodu
Múku preosejte, pridajte soľ, kvasnice, olivový olej a vlažnú vodu. Vypracujte cesto rovnako ako na chlieb pita. Nechajte 5 minút cesto odstáť, rozdeľte ho na guličky a vyvaľkajte z nich zhruba necelé 1 centimeter hrubé placky. Hrubšie než na pitu. Tieto potom položte na suchý plech podsypaný múkou. Placky prepichnite vidličkou, posypte sezamovými semienkami a nechajte jednu hodinu kysnúť.
Nakysnuté cesto potom vložte do predhriatej rúry na 200 stupňov a pečte zhruba 5-10 minút.
zdroj http://cestovanie-dovolenka.sk
cestovanie, dovolenka, informácie o krajinách a zaujímavých miestach
Cestovateľský magazín plný exotiky a dobrodružstva.
0 komentářů:
Okomentovat