Francúzska Polynézia je zámorská správna korporácia Francúzska v Oceánii, tvorená početnými ostrovmi. Zároveň má, hoci len len symbolické, postavenie zámorskej krajiny v rámci Republiky. Do začiatku 21. storočia mala postavenie zámorského územia Francúzska, ktoré ju aspoň formálne viazalo na materskú krajinu. Bola to typická kolónia.Ostrovy sú zoskupené do niekoľkých súostroví sopečného pôvodu, ktoré spolu pokrývajú oblasť s rozmermi asi 2000 km² zo západu na východ a 2400 km² zo severu na juh. Susedmi Francúzskej Polynézie sú na západe vo vzdialenosti asi 350 km Cookove ostrovy, na severe vo vzdialenosti asi 430 km Kiribati a na východe vo vzdialenosti asi 370 km Pitcairnove ostrovy.
Asi 200 ostrovov Francúzskej Polynézie tvorí päť súostroví:
Ostrovy Spoločnosti (Spoločenské ostrovy): Náveterné ostrovy (najmä Tahity)
Záveterné ostrovy (najmä Raïatéa)
Súostrovie Tuamotu (tiež aj Paumotu a 78 ostrovov a koralových ostrovov)
Súostrovie Markézy (17 ostrovov)
Gambierove ostrovy (20 vulkanických ostrovov)
Súostrovie Tubuaï (početné drobné vulkanické ostrovy)
Osamotené ostrovy Rapa a Marotiri
Ostrovy sú kombináciou nízkych koralových atolov, rastúcich o niečo viac ako 3 m nad oceánom a sopečných ostrovov s vrcholkami dosahujúcimi až 2241 m nad morom. Spoločenské ostrovy medzi ktoré patrí ostrov Tahiti s hlavným mestom Papetee sú najľudnatejšie a najnavštevovanejšie. Väčšinou sa jedná o sopečné ostrovy s krištáľovými lagúnami s drahými strediskami s kúpeľmi a bungalovmi postavenými nad vodou.
Na východe leží súostrovie Tuamotu . Tvorí ho 78 najnižšie položených koralových atolov, kde sa miestny obyvatelia spoliehajú hlavne na finančný príjem predovšetkým z predaja kopry (sušený kokos) a čiernych perál. Cestovný ruch tu zabezpečuje príjem iba v malom meradle. Ubytovanie je možné nájsť skôr v malých rodinných hostincoch než v medzinárodných hotelových rezortoch. Legendárne je tu potápanie a šnorchlovanie.
Gambierove ostrovy sú vysoké, obklopené lagúnami s krištáľovo priezračnou vodou, vzdialené od bežných turistických ciest. Mimoriadne priateľsky vás privítajú miestny obyvatelia.
Ďalej na východe leží hornaté súostrovie Merkézy. Ostrovy nemajú lagúny ako je možné nájsť na Tahity. V sedle koňa tu môžete obdivovať pohoria a strmé útesy prepadávajúce sa do mora.
Najizolovanejšie je súostrovie Tubuaï na juh od Tahiti. Sú to chladné vulkanické ostrovy, kde sa môžete cítiť ako jediný návštevník.
Vzhľadom na veľkú vzdialenosť ostrovov Francúzskej Polynézie, najpraktickejšia a časovo najefektívnejšia je letecká doprava. Letecká spoločnosť Tahiti ponúka špeciálne letecké služby. Letecké spojenia sú medzi 38 ostrovmi minimálne raz alebo aj viac krát do týždňa. Zároveň umožňujú kúpiť si špeciálny palubný lístok. Ten Vám umožní navštíviť až päť cieľov z jednej ostrovnej skupiny. Napríklad umožňuje päť zastávok na niektoré z populárnych Spoločenských ostrovov (napr. Moorea, Huahine, Raiatea, Bora Bora a Maupiti). Náklady sú porovnateľné s leteckým spojením len k jednému ostrovu.
Ak budete mať čas, cestovanie po mori môže byť lacnejší variant. Sú tu pravidelné trajekty medzi ostrovmi. Niektoré zásobovacie lode prepravujú aj pasažierov. Cestovné trasy takýchto lodí však nie sú zverejnené, takže sa budete musieť spýtať priamo v prístave. Nákladné lode vás môžu prepraviť na ostrovy lacnejšie, ak vám nebude prekážať značné nepohodlie počas cesty. Okrem toho, že si musíte zabezpečiť vlastné jedlo na cestu, rovnako sa musíte postarať o miesto na sedenie či spanie.
Najdrahšia je na ostrovoch súkromná doprava taxíkmi. Notoricky známe sú otvorené nákladné autá prestavané na autobusy s drevenými sedadlami, alebo si môžete požičať bicykel. Na väčších ostrovoch, najmä v skupine Spoločenských ostrovov je výhodné si prenajať auto. Hoci sú ostrovy hornaté, väčšina ciest sa vždy blíži k pobrežiu a preto sa dá na ostrovoch prekvapivo ľahko orientovať. Na menších a odľahlejších ostrovoch vôbec nie sú spevnené cesty. Vychádzkové topánky by vám veľmi neposlúžili.
Ostrovy Francúzskej Polynézie majú povesť najdrahších rekreačných miest na Zemi. Ak myslíte na Francúzsku Polynéziu, budete pravdepodobne uvažovať o dokonalých tropických ostrovoch s bielym pieskom, palmami, azúrovým morom a koralových záhradách, obývaných množstvom rozmanitých rýb. Ubytovanie v rezorte vás bude stáť toľko, čo týždeň pobytu v luxusnom hotely niekde v Európe.
Ubytovanie, reštaurácie a doprava sú položky, ktoré najviac nafúknu Váš rozpočet.
Cenovo dostupná polynézska dovolenka znamená vyvarovať sa veľkých letovísk a rozhodnúť sa pre ubytovanie v malých rodinných hoteloch s polpenziou. Sú skôr určené pre menej náročných turistov. Domy miestnych obyvateľov a bungalovy sú postavené z miestnych prírodných materiálov. Podlahy z koralového štrku, strechy z palmových listov, zábradlia z naplaveného dreva a všetko to obklopené tropickou zeleňou. Mnohí nemajú sprchu ani teplú vodu alebo sklo v oknách. Nikdy však nesmú chýbať moskytérie nad posteľou. Po prebudení sa môžete pred raňajkami poprechádzať po pobreží a zaplávať si v azúrovom mori. Budete mať príležitosť porozprávať sa s miestnymi obyvateľmi a dozvedieť sa, čo to naozaj znamená žiť na koralových atoloch, tak ďaleko od zvyšku sveta. Pri západe slnka si s domácimi sadnite na priedomie a ochutnajte tradičnú pochúťku, surové ryby marinované v kokosovom mlieku. Alebo si môžete nachytať aj vlastnú večeru v koralových lagúnach. Miestny vás zasvätia do prípravy chutných placiek z všadeprítomného chlebovníka a naučia , ako otvoriť kokosový orech. V obchodoch tu dostanete kúpiť čerstvé bagety, miestne ovocie ako ananás, papáje a chutné banány alebo aj čokoládu.
Vzhľadom k tomu, že veľkú väčšinu návštevníkov tvoria Francúzi, dovolenková sezóna sa prekrýva s obdobím ich letných prázdnin. V júli a auguste a okolo Vianoc a Nového roka sú ceny najvyššie. Náklady na dovolenku sú až o 30% nižšie od apríla do júna a od septembra do novembra.
zdroj http://cestovanie-dovolenka.sk
cestovanie, dovolenka, informácie o krajinách a zaujímavých miestach
Cestovateľský magazín plný exotiky a dobrodružstva.
0 komentářů:
Okomentovat