Veľkosťou vodopádov a ani mohutnosťou prepadajúceho množstva vody cez skalné stupne nepatrí Slovensko medzi krajiny preslávené vodopádmi. Možno nás však zaradiť medzi krajiny s veľkou početnosťou vodopádov, keďže ich evidovaný počet dosahuje na území Slovenska viac ako dve stovky. Nachádzajú sa najmä na horných úsekoch vodných tokov, na postupne narastajúcich sedimentoch, napríklad na travertínových a penovcových sedimentoch, alebo na miestach prehradenia tokov, napr. lávovými prúdmi. U nás sa väčšinou vyskytujú menšie vodopády v priemere dosahujúce výšku od 2 do 5 m. Kmeťov vodopád je ľadovcový, selektívny, tektonický vodopád vo Vysokých Tatrách v okrese Poprad. Je to dolný, najväčší z troch vodopádov, padajúcich za sebou z Nefcerky do Kôprovej doliny. Je považovaný za najvyšší vodopád na Slovensku s výškou približne 80 m (niektoré zdroje uvádzajú až 90 m) . Napriek svojej unikátnosti je však táto vodná kaskáda turistom menej známa. Leží totiž mimo hlavných turistických trás.
Rozľahlá 11 kilometrov dlhá Kôprová dolina tvorí hranicu medzi Vysokými a Západnými Tatrami. Od Tichej doliny ju chráni hrebeň Litovských kôp, od východu rázsocha Kriváňa a zo severu je ohraničená hrebeňom Vysokých Tatier. Názov doliny pochádza z ľudového pomenovania podľa značného výskytu Kôprovníčka bezobalového.
Do Kôprovej doliny sa dostanete z Troch studničiek alebo z najzápadnejšej tatranskej osady Podbanské. Pre turistov je to bližšie z Troch studničiek, ale pre cyklistov je to jednoduchšie z Podbanského, pretože až po Kmeťov vodopád sa dolinou tiahne asfaltová cesta. Vyasfaltovaná cesta končí sto metrov pred odbočkou z doliny ku Kmeťovmu vodopádu. Odbočka vedie vpravo hore Nefcerským potokom a je dlhá asi 300 metrov.
Vodopád je pomenovaný po známom slovenskom národovcovi, botanikovi a spoluzakladateľovi Slovenského národného múzea v Žiline, Andrejovi Kmeťovi (1841 – 1908).
Jeho podložie je tvorené granodioritom. Vytvára ho potok Nefcerka pretekajúci Nefcerskou dolinou v nadmorskej výške 1245 m n. m. Šírka toku nad vodopádom je 1,5 metra. Tvorí ho sústava menších kaskád. Má dva stupne, ktoré padajú puklinou cez skalný prah. Na jar dosahuje veľmi výdatný prietok.
Keďže kaskády vodopádu vytvárajú mierny oblúk okolo skál, z lavičky pod ním ho nie je možné vidieť celý. Kvôli lepšiemu výhľadu na vodopád bola na ľavom brehu potoka vytvorená vyhliadková plošina. Priamy prístup k vodopádu je zakázaný.
Galéria
0 komentářů:
Okomentovat