Arktickí tuláci, to je francúzska rodina, ktorá je doma na svojej polárnej jachte.
Rodina Brossierovcov sa zdržiava v teple špeciálne vybavenej jachty, trefne nazvanej Le Vagabond ,hlavne v prednej časti. Ich superjachta slúži ako vedecké laboratóriu. Rodina tu strávila posledných osem zím. Venujú sa svojej výskumnej práci v severných polárnych oblastiach.
Erik Brossier je francúzsky oceánograf, ktorý žije na palube jachty v kanadskej Arktíde so svojou mladou rodinou. Brossierovci strávili posledných osem rokov na palube ich lode v severnej polárnej oblasti. Počas tohtoročnej zimy si rodina zriadila kemp v blízkosti inuitskej komunity.
Starostlivosť o mladú rodinu a budovanie kariéry je ťažké zvládať aj v priaznivejších podmienkach ako na palube 15-metrov dlhej jachty v zovretí ľadového oceánu na mieste s najtvrdšími podmienkami pre život.
Ale Erik Brossier si ale vybral túto možnosť.
Jeho manželka je rovnako oceánografička. Do Francúzska posielajú záznamy vedeckých dát cez obývané severné polárne regióny. Od roku 2007 manželský pár sprevádza aj ich najstaršia dcéra, Leonie, teraz má šesť rokov a od roku 2009, jej mladšia sestra Aurora, teraz trojročná.
“To nie je obyčajný život,” vysvetľuje z dolnej paluby plavidla ich rodinného domu. “Vonku je mínus 27 stupňov a nebudeme vidieť slnko aspoň niekoľko týždňov.
” Ale milujeme túto divokú prírodu, hory a plachtenie medzi ľadom” dodal .
Brossier vykonal v posledných rokoch niekoľko dôležitých výskumov sezónnych štúdií pri vzdialených Špicbergoch, Nórsku a v okolí pobrežia Grónska.
Pozorovanie správania sa polárnych medveďov, mrožov a iných veľkolepých arktických tvorov počas približne šiestich mesiacov v roku, dáva signály a dôležité odpovede na otázky týkajúcich sa zmien životného prostredia v arktických oblastiach. Tento rok sa však, rodina rozhodla zakotviť ďalej na západe bližšie k mestu Inuitov Gris Fiord v kanadskej Arktíde.
Je to vôbec po prvý krát, čo sa utáborili v blízkosti ľudských sídiel.
“Medzi hlavné dôvody, prečo sme sa rozhodli prísť sem je tohtoročná extrémna zima a to, aby naša najstaršia dcéra mohla začať chodiť do školy a naša najmladšia dcéra sa mohla stýkať aj s inými deťmi vo svojom veku, ” povedal Brossier.
” Bez detí by sme zakotvili asi o pár kilometrov ďalej, bližšie k divokej prírode.
“Napriek tomu má mesto populáciu asi 120 ľudí a môžeme kedykoľvek vyraziť, ak sa nám chce prevetrať sa so psami,” dodal.
Hoci mestečko Gris Fiord predstavuje najsevernejšiu civilizovanú osadu v Severnej Amerike, Brossier vysvetľuje, že mesto je stále viac zasvätené do pohodlia súčasného západného života.
Domy majú ústredné kúrenie, tečúcu vodu a prístup k internetu a Facebook či Tweeter sú jedným z najpopulárnejších spôsobov komunikácie. Už sa príliš vzdialili od sparťanského spôsobu života pôvodných starých Inuitov v Grónsku a severnom Ruskom.
Napriek tomu tieto moderné výdobytky poskytujú Brossierovcom, arktickej rodine, vhodné vzdelávacie inštitúcie pre ich deti a dôležité podmienky pre dlhodobú výskumnú prácu v teréne.
Brossier hovorí, že jeho súčasné vedecké zameranie sa orientuje na meniace sa podnebie v arktických oblastiach. Meria hrúbku zimného ľadu, morské prúdy a zaznamenáva počasie v rôznych miestach a okolí Gris Fiord v spolupráci s výskumnými inštitúciami v Toronte a Vancouveri.
V minulosti sprevádzal televízne štáby a pomáhal nakrúcať dokumentárne seriály.
“Rozhodli sme ísť tam, kde nám ponúknu prácu, ktorá nás zaujíma,” povedal.
“Ak sa nám v budúcnosti vyskytnú také projekty, že budú spĺňajú naše pracovné potreby a potreby našich detí potom môžeme byť schopní vykonávať takúto prácu aj po dobu piatich alebo desiatich rokov, “dodal.
Ale kým sa rodina nadšene vrhne za dobrodružstvami v budúcnosti, Brossier si je vedomý toho, že pre ostatných členov, najmä ich malé deti, nemusí byť kočovný spôsob života v arktickej zime až tak lákavý.
Ak by sme si mysleli, že nám niečo podstatné uniká v živote, neboli by sme schopní žiť takýto život tak dlhú dobu.
Pripúšťa, že sú veci za ktorými sa mu čas od času cnie, ale je dušou vášnivým vedcom, námorníkom a dobrodruhom rovnako ako jeho partnerka a chce žiť ďaleko na severe.
“Chýbajú nám naši priatelia a rodiny, a keď sa vraciame do Francúzska na pár týždňov každý rok, robíme len to čo sme chceli” povedal. “Takže sedíme na slnku a jeme lahodné francúzske syry a čerstvé ovocie.
” Ale my si nemyslíme, že nám toho uniká až tak veľa. Ak by nám naozaj niečo v živote strácali neboli by sme schopní žiť tento život takú dlhú dobu. “
zdroj http://cestovanie-dovolenka.sk
cestovanie, dovolenka, informácie o krajinách a zaujímavých miestach
Cestovateľský magazín plný exotiky a dobrodružstva.
0 komentářů:
Okomentovat