Základný tábor Mount Everest Base Camp sa stal dosiahnuteľným cieľom pre ľudí zo všetkých oblastí života, ktorí chcú nazrieť na najvyšší vrchol sveta. V roku 2012 to bolo až takmer 37.000 ľudí, ktorí sa pohybovali v regióne Mount Everestu.
Aké je to však v skutočnosti , skúsiť si vystúpiť až do základného tábora na Mount Everest?
Okrem úchvatných scenérií, môže turista zažiť v regióne jedinečnú „Sherpa“ kultúru. Dni sú naplnené chôdzou zatiaľ čo večery sú odmenené teplým jedlom a konverzáciou pri ohnisku s podobne zmýšľajúcimi ľuďmi . Opojná zmes prírodných krás, fascinujúca kultúra, možnosť navštíviť kláštory a múzeá pozdĺž cesty. Na konci cesty Vás hreje osobný pocit úspechu, rovnako ako nezištná nepálska pohostinnosť. Cesta do základného tábora na Mount Everet je jeden z nezabudnuteľných zážitkov v živote.
Kedy je najvhodnejší čas na cestu? Od marca do mája a od septembra do decembra. V máji je pomerne teplo ale musíte byť pripravený na príchod monzúnových dažďov. V decembri teplotá klesá až na bod mrazu, ale dni sú stále krásne a cesta je menej namáhavá. Nezabudnite si ale zabaliť teplú bielizeň na noc.
Musím mať sprievodcu? Nepálska vláda zvažuje povinnosť najať si pre turistov horského sprievodcu, hlave po zmiznutí niektorých osamelých turistov a smrti belgického turistu v Langtang regióne v júni 2012. Ale cestovať osamote zatiaľ zakázané nebolo. Takže je to ešte stále možné. Ale prenájom sprievodcu má mnoho výhod. Za 10 až 20 $ na deň dávate niekomu cennú prácu a na oplátku sa dozviete veľa o miestnej kultúre, prostredí a prírodnom bohatstve. Trekingová cestovná kancelária má mnoho výhod. S ponukou mať pre Vás všetko zariadené , vrátane letiskových transferov, ubytovania a horského sprievodcu a samozrejme pokynov a cestovného poistenia. Miestne trekingové agentúry v Káthmandu sú podstatne lacnejšie ako tie západné. Všetky však musia byť registrované v Trekkingovej Asociácii Nepálu . Zoznam registrovaných firiem nájdete www.taan.org.np.
Ako sa dostať do formy? V skutočnosti Vás nemôže naozaj nič pripraviť na extrémne kopce treku a je tu aj nadmorská výška až 5545m. Ale nenechajte sa odradiť. Aj ľudia s priemernou kondíciou môžu túto cestu zvládnuť. „Pomaly a vytrvalo”, to sú kľúče k dosiahnutiu cieľa. Pripravte sa na kardiovaskulárny tréning niekoľkokrát týždenne. Cyklistika, plávanie, veľa chôdze pri prudkom stúpaní. Usilujte sa nepretržite chodiť päť hodín aspoň raz týždenne. Vyhľadajte kopce alebo nájdite vysoké budovy a opakovane choďte hore a dole po schodoch.
Čo si mám vziať so sebou? Vaše maximum je 10 – 15kg záťaže batožiny. Zvážte svoje zaťaženie, než si pribalíte veľkú fľašu šampónu alebo džínsy. Uprednostnite prešívanú bundu odolnú voči dažďu, vlnený sveter a termo bielizeň, sú nutnosťou, pretože v Himalájach nad 3000m sa môže ochladiť kedykoľvek počas roka. Tiež sú nevyhnutnosťou dva páry dlhých nohavíc, dve alebo tri tričká (syntetické tkaniny – nie bavlnené), a ďalšie teplé svetre. Trekingová obuv s odolnou podrážkou, bavlnené ponožky prípadne tenisky alebo sandále na večery. Budete tiež potrebovať pláštenku, rukavice, vlnenú čiapku, klobúk a okuliare s polarizačným filtrom. Dobrý spacák s odolnosťou až do -20 ° C je nevyhnutnosťou ak je to v zime. Zoberte si cestovné veľkosti toaletných potrieb, vrátane dobrého opaľovacieho krému, balzamu na pery a uteráka. Detské vlhčené obrúsky vám prídu vhod v dňoch, kedy nebude nablízku sprchovací kút. Vaša lekárnička by mala obsahovať lieky ako sú antibiotiká, lieky proti hnačke a proti bolesti, obväzy, náplaste na pľuzgiere, tablety na čistenie vody, sekundové lepidlo. Pred cestou navštívte svojho lekára a absolvujte špecifické očkovanie odporúčané pre túto oblasť.
Teraz už len zostaňte zdravý. Výšková choroba môže ovplyvniť kohokoľvek. Dokonca aj extrémne odolných a zdravých jedincov. Aklimatizácii venujte dostatočný čas. Dávajte pozor na príznaky výškovej choroby. Príznaky zahrňujú bolesti hlavy, závraty, nespavosť, stratu chuti do jedla a dýchavičnosť. Ak symptómy pretrvávajú, začnite sa stravovať vegetariánsky. Je lákavé dať si šťavnatý steak, uvedomte si však, že všetko mäso sa nosí na chrbtoch nosičov z nižších miest, takže v čase, keď ho máte na tanieri je už staré. Najbezpečnejšia a najzdravšia voľba je jesť Dal Bhat (šošovicová polievka s ryžou) –pripravuje sa čerstvá každý deň a je výborným zdrojom bielkovín a energie. Ako sa hovorí, “Dal Bhat výkon až 24 hodín!”
Slnko je tu drsné, tak používajte dobrý krém na opaľovanie a pravidelne si natierajte odkryté časti tela. Noste radšej oblečenie s dlhými rukávmi, dlhé nohavice a ľahký šál a buďte pripravený na opojný zážitok.
0 komentářů:
Okomentovat