V Talline je ťažké prehliadnuť množstvo kostolných veží. Tieto sú spoločne aj s výraznými oranžovými strechami budov kľúčovým prvkom zarážajúcej panorámy hlavného mesta Estónska. Okrem krásnej architektúry nám však rovnako odhaľujú aj svoju fascinujúcu históriu.
Historicky a architektonicky najcennejšia časť Tallinnu je „Vanalinn“ Staré mesto, do značnej miery zachovalé stredoveké mesto. Udáva sa, že si približne dve tretiny budov zachovali svoj vzhľad vytvorený v 13. až 17. storočí. Dochovaná je tiež viac než polovica mestského opevnenia s vežami a bránami a neskôr dobudovanými predsunutým bastiónmi.
Staromestská radnica je jedna z najzachovalejších gotických stavieb v severnej Európe. Pôvodne bola postavená v roku 1322. Stavba zahŕňa stredoveké múzeum s precízne klenutými stropmi plnými umeleckých pokladov ako aj gotické lavice s rezbami zobrazujúcimi príbeh o Tristanovi a Isolda. Na vrchole veže sa nachádza veterník v tvare starého muža s klobúkom a s oštepom v ruke. Podľa príbehu je to Thomas, ktorý ako mladý chlapec, úspešne zostrelil dreveného papagája z vrcholu vysokého stĺpu počas súťaže v lukostreľbe. Nikto nebol schopný splniť túto úlohu, kým neprišiel mladý Thomas a zostrelil ho na prvý pokus. Po jeho smrti mu miestni ľudia vyhotovili kovovú podobizeň, aby mohol aj naďalej chrániť mesto zo svojej pozorovateľne.
Ďalšia impozantná veža patrí kostolu Svätého Olava. Najvyššia stavba v Starom Meste meria 123,7 metrov a pochádza z 12. storočia. Hovorí sa, že bol už tisíckrát zasiahnutý bleskom, trikrát vyhorel do tla a nanovo ho trikrát aj postavili. Dnes stojí pyšne nad mestom. Na vrchol k jeho veži sa dostanete cez úzke točité schodište vedúce k vyhliadkovej plošine ponúkajúcej dych berúci výhľad na Tallinn. Legenda hovorí, že pri snahe o prvú stavbu veže museli jej tvorcovia prekonávať nespočetné množstvo problémov a prekážok. Ale potom sa objavil cudzinec a povedal, že dokončí stavbu veže, za ktorú mu mešťania bohato zaplatia zlatom, ak nebudú vedieť uhádnuť jeho meno. Na stavbu veže si najali mešťania aj zveda, ktorý mal zistiť cudzincovo meno. Jedného dňa sa zhŕkli ľudia okolo kostola a začali kričať “Buď opatrný Olav, kríž nie postavený rovno”, načo bol cudzinec natoľko šokovaný, keď počul svoje meno, spadol z veže, dopadol na zem a zomrel. Rezba v priľahlej kaplnke Panny Márie ukazuje ako Olavovi vyliezli po smrti z úst had a žaba všetci traja následne skameneli.
S mestskými hradbami s úctihodnou hrúbkou 4 metre spolu s 45 vežami sa spájajú rovnako záhadné príbehy. Postavené boli v 14. storočí a úspešne odolávali snahe cudzincov o dobytie mesta. Do 16. storočia bolo mesto jedno z najviac opevnených miest na svete, múry boli navýšené na 16 metrov, aby dokázali lepšie chrániť pred delami prípadných útočníkov.Zatiaľ čo mnohé z veží boli zničené, impozantne sa zvyšných 26 týči nad mestom. Jedny z najslávnejších veží tvoria delostreleckú obrannú štruktúru Kiek in de Kok. Jej názov je odvodený z nemčiny a v skutočnosti znamená nazerať do kuchyne. Čo je v skutku aj pravda. Stráže sa mohli dívať až do kuchýň okolitých domov. Je približne 38 metrov vysoká a jej silné múry stále nesú jazvy stredovekého boja. V súčasnosti tu nájdete výstavu stredovekého života v Tallinne a vojenskej histórie, nálezy z Neskorej doby železnej, repliky mučiacich zariadení a exponáty vypovedajúce o morovej nákaze v meste. Kaviareň na navyššom poschodí ponúka nádherný výhľad na hradný vrch Toompea.
Najstarším pravoslávnym kostolom a dominantou časti hradného vrchu Toompea je katedrála Panny Márie so svojimi kupolami a vežami. Dnes je jedným z hlavných turistických miest.
Ďalšia časť mestských múrov Neitsitorn alebo tiež Veža panny so stredovekými bojovými jazvami, dostala svoje meno, pretože bola používaná ako väzenie pre prostitútky. Legenda hovorí, že väzenie bolo také strašidelné, že vydesené väzenkyne pravidelne žiadali, aby ich premiestnili.
Katedrála Svätého Alexandra Nevského je hlavná ruská pravoslávna katedrála, veľkolepá, cibuľovitá stavba posadená na vrchole kopca Toompea. Postavená bola v roku 1900, kedy bolo Estónsko súčasťou cárskeho ruského impéria. Stavba katedrály mala pôvodne symbolizovať dominanciu silného impéria v oblasti náboženskej aj politickej. Katedrála bola zasvätená princovi z Novgorodu, Alexandrovi Yaroslavičovi Nevskému, ktorý viedol slávnu bitku pri jazere Peipsi v roku 1242 a zastavil tak postup nemeckých križiakov na východ. Katedrála sa považuje za architektonické majstrovské dielo. Bohato zdobený interiér s mozaikami a svätými ikonami v sebe mieša niekoľko historických slohov. Nachádza sa tu súbor 11 zvonov a najväčší z nich váži až 15 ton.
Na druhom konci mesta v blízkosti prístavu je ďalšia slávna veža Tlstá Margaréta. So svojimi múrmi s hrúbkou 5 metrov predčila aj múry Kiek in der Koek. Jej názov údajne pochádza od nemeckých námorníkov, ktorí ju videli už z diaľky. Iné príbehy naznačujú, že pochádza z čias keď silný kuchár menom Margaret kedysi varil strážam. Od roku 1981 sa vo veži nachádza estónske námorné múzeum. Strecha veže ponúka panoramatické 360 stupňové výhľady na prístav a mesto. Je prístupná ako súčasť prehliadky múzea alebo samostatne.
Obrovský Hotel Viru bol postavený v roku 1972 na východnom okraji Starého Mesta. V sovietskych časoch ho využívali hlavne hosťujúci hodnostári a médiá. Počas ich pobytu boli špehovaní tajnými službami z “neviditeľného” 23. poschodia, ktoré sa neukázalo na displeji výťahu. (na displeji sa ukázalo iba 22 úrovní). Poschodie bolo prístupné iba cez jednoduché a trvalo zamknuté dvere, ktoré sa tvárili ako skriňa. Dnes je tu múzeum bývalej KGB s fascinujúcimi príbehmi o tajných aktivitách, ktoré sa tu odohrali.
Mestskú 314 metrov vysokú televíznu vežu Talin teletorn tiež nemožno prehliadnuť. Postavená bola v roku 1980 a znova otvorená po rozsiahlej rekonštrukcii v roku 2012. Veža ponúka nádherné výhľady na mesto a okolie a gurmánsku reštauráciu.
Galéria
0 komentářů:
Okomentovat