Miesta, ktoré budete obdivovať v nemom úžase, v tichosti a s pokorou v meditatívnej samote vo svojom vnútri. Bohužiaľ pre stúpajúce množstvo turistov je to mnoho krát obtiažne. Predstavte si však tieto miesta bez davov ľudí a nechajte sa unášať ich pokojom a majestátnosťou.
Niagarské vodopády
Niagarské vodopády sú známe vodopády na východnej hranici medzi Kanadou a Spojenými štátmi. Rieka Niagara s dĺžkou 56 km odvádza vodu z Erijského jazera do Ontárijského jazera. V súčasnosti tesne nad
vodopádmi rozdeľuje rieku Niagaru ostrov Goat Island a vodopády sa tak delia na tri časti. Horseshoe Falls tzv. Konská podkova, s výškou 53 m, tvorí kanadskú časť vodopádov a American Falls tzv. Americké vodopády s výškou iba 21 m a priľahlé Bridal Veil Falls tzv. Svadobný závoj americkej časti vodopádov. Sú významné hlavne svojou mohutnosťou. S priemerným ročným prietokom 5 936 m³/s sú najmohutnejšími vodopádmi v Severnej Amerike.
Oblasť bola pôvodne osídlená indiánskym kmeňom Seneca. Jeho príslušníci v roku 1678 k vodopádu priviedli francúzskeho kňaza Louise Hennepina, ktorého slová o tom, že svet si nemôže dovoliť druhú takú nádheru, bola potom dlhé roky citovaná v celej Európe.
Za svoj vznik vďačia Niagarské vodopády dobe ľadovej. Mohutný ľadovec sa posúval z východnej Kanady až do okolia dnešných vodopádov. Drvil pôdu a skaly, prehlboval korytá riek a vytváral priehlbiny pre budúce jazerá. Potom, ako sa ľadovec začal topiť, voda z Veľkých kanadských jazier si po zahrnutí bývalého odvodňovacieho kanála začala hľadať novú cestu a vytvorila sa dnešná rieka Niagara. Keď novovytvorená rieka narazila na odolné vrstvy vápenca, tieto erodovali oveľa pomalšie ako nižšie položené mäkšie horniny, hlavne bridlica. Pretože spodná mäkká vrstva erodovala oveľa ľahšie, rieka podomlela hornú odolnú vrstvu a vytvorila vodopády. Pôvodne boli vodopády o niečo severnejšie, ale erózia ich postupne posunula o niekoľko kilometrov na juh.
Legenda tvrdí, že si indiánske dievča menom Maid of the Mist (Dievča oparu) malo z donútenia vziať za manžela muža, ktorého nemilovala a rozhodla sa spáchať samovraždu. V kanoe sa nechala unášať po rieke Niagare až k vodopádom, kde ju strhol prúd a utopila sa. Jej duch sa vraj objavuje pri vodopádoch vo forme jasnej dúhy.
Mamutia jaskyňa v Kentucky
Jeskyňa bola objevená v roku 1797 Johnom Houchinsemom. Následne sa tu ťažilo guano na výrobu strelného prachu. Na začiatku minulého storočia sa stala vyhľadávanou atrakciou s vybudovaným prístupom pre turistov.
Mamutia jaskyňa je najdlhšia jaskyňa na svete. Je to najväčšia turistická atrakcia rovnocenného Národného parku. Doposiaľ dosahuje zmapovaná časť podzemných priestorov dĺžku 630 km. Každoročne však pribúdajú nové kilometre doposiaľ nezmapovaných častí jaskynného komplexu. Poskytuje útočisko pre viac ako 130 druhov zvierat a 14 druhov netopierov. Pre verejnosť je sprístupnených len okolo 6,5 km.
Môžete tu vyskúšať niekoľko prehliadkových trás. Nenáročná a zaujímavá je plavba po podzemnej rieke Echo. Najnáročnejšia je tzv. Divoká prehliadka. Znamená intenzívnu 6,5 hodinovú adrenalínovú prehliadku pre maximálne 14 osôb v skupine. Zavedie vás do hlbín jaskyne, do priestorov bez zábradlia a osvetlenia, iba v špeciálnom odeve a s prilbou na hlave.
Grand Canyon v Arizone
V severnej Arizone vyhĺbila rieka Colorado počas niekoľkých miliónov rokov do Coloradskej plošiny kaňon obrovských rozmerov. Tvorí podstatnú časť Národného parku Grand Canyon. Rieka Colorado a jej prítoky sa zarezávajú do vrstvy sedimentov v plošine už takmer dva milióny rokov. Dodnes so sebou odnášajú veľké množstvá okolitých hornín.
Grand Canyon nelemuje celé údolie rieky, ale iba úsek od prítoku Malého Colorada po západný okraj Coloradskej plošiny. Práve tu dosahuje maximálne rozmery a najrozmanitejšie tvarové formácie. Jeho dĺžka dosahuje 446 km, šírka sa pohybuje od 500 metrov do 29 km. Najväčšia hĺbka je okolo 1 600 metrov. Hĺbka kaňonu klesá od východu na západ. Závisí aj od výšky tektonicky posunutých zlomov v podobe náhorných plošín, ktoré kaňon lemujú. Na okraji Kaibabskej náhornej plošiny sa celý priestor otvára, akoby sa veľhory prepadli do hlbokej priepasti. Tvorí ho spleť skalných stien, kolmých veží a terás. V kolmých stenách sa odkrývajú rôznofarebné starohorné a prvohorné vrstvy hornín.
Prvá zmienka o existencii Grand Canyonu je z roku 1540 španielom García López de Cárdenasom. Dávno pred tým však v oblasti kaňonu sídlili pôvodní obyvatelia Ameriky, indiáni.
Vysoké prevýšenia sú dôsledkom pohybu tektonických dosiek a väčšieho množstva zrážok a povodní v oblasti. Erózia a zosuvy pôdy spolu s prírodnými vplyvmi neustále menia hĺbku aj šírku kaňonu aj v súčasnosti.
Teploty sú v severnej časti priemerne nižšie z dôvodu väčšej nadmorskej výšky. Počas zimných mesiacov sa tu vyskytujú výdatné snehové zrážky.
Grand Canyon ako jeden z najznámejších kaňonov na svete navštívi ročne 5 miliónov turistov. Vyhliadky na kaňon umožňujú vyhliadkové miesta Hopi Point, Yavapai Point, alebo Yaki Point nachádzajúce sa v blízkosti turistického centra, malého mestečka, Grand Canyon Village. Sú tu aj možnosti raftingu a turistiky. Turistické chodníky vedú do rôznych smerov, sú udržované a dovoľujú zostúpiť až na dno kaňonu k rieke.
Plánovaná pešia túra môže trvať jeden aj viac dní, ale neodporúča sa v období najväčších horúčav kvôli veľkým vzdialenostiam a prevýšeniu s rizikom prehriatia organizmu. Celý tok rieky možno vidieť len prostredníctvom vyhliadkových letov.
Yosemitské údolie v Kalifornii
Vrcholky hôr pokryté ľadovcom, žulové steny týčiace sa do mohutných výšin a úchvatné vodopády vo vás vyvolajú pocit nemého úžasu. Yosemitské údolie je hlavnou súčasťou Yosemitského národného parku, obľúbeným výletným miestom s mnohými turistickými chodníkmi s možnosťou výstupu na niektoré vrcholy. Ľadovcové údolie je situované v západnej častí kalifornského pohoria Sierra Nevada v Spojených štátoch.
Dosahuje dĺžku 13 km a hĺbku až 2400 metrov. Preteká ním rieka Merced vytvárajúca vodopád Vernal. Obklopujú ho žulové vrcholky Half Dome, El Capitan, Cathedral Rock a Cloud’s Rest. Celé údolie je husto zarastené borovicovými lesmi. Cathedral Lakes sú dve vysokohorské jazerá vo výške 2 831 m. n. m. a 2 922 m n. m. Granitový skalnatý útvar s výškou 1095 m, El Capitan, je najvyšším monolitom svojho druhu na svete, obľúbeným miestom pre horolezcov.
Najvyšším vrcholom v parku je Mount Lyell s výškou 3 997 m. Obľúbeným vyhliadkovým bodom je Glacier Point a najpopulárnější turistický vrchol je žulový útvar Half Dome s výškou 1450 m. Do údolia padajú krásne vodopády Yosemite Fall a Bridalweil Fall. V údolí je vybudovaných veľa turistických kempov. Ročne ho navštívi 3,5 milióna turistov. V období medzi júnom a septembrom, kedy je návštevnosť najvyššia, platia obmedzenia na pobyt v údolí na maximálne jeden týždeň a mimo sezóny sú to dva týždne.
Galéria
0 komentářů:
Okomentovat