Ak náhodou hľadáte tajomný, romantický a pustý ostrov, miesto, kde by ste sa ocitli akoby na konci sveta, ponúkame vám výber miest, ktoré to všetko spĺňajú a možno ponúkajú ešte oveľa viac.
1. Ostrovy Torres Strait, Austrália
Ostrovy Torres Strait sú tak vzdialené, ako keby ich Európania nemali ani nikdy uzrieť. Ide o skupinu približne 274 malých separovaných ostrovov, ktoré sa nachádzajú v úžine Torresa severne od Austrálskeho polostrova Cape York a ostrova Nová Guinea. Rozprestierajú sa na ploche 48 000 km2. Veľký bariérový útes tvorí pri pokusoch o ich návštevu prirodzenú vodnú prekážku. Separácia ostrovov a veľká vzdialenosť od obývaných miest zabezpečila existenciu jedinečných kmeňových kultúr prekleňujúcich rozdiely medzi domorodým austrálskym obyvateľstvom a obyvateľstvom Papui-Novej Guinei. Ostrovy sú väčšinou súčasťou Commonwealthu s priznaným osobitným postavením. Niekoľko ostrovčekov veľmi blízko k pobrežiu pevniny Novej Guiney patrí k provincii Západná Papua Nová Guinea. Iba 14 ostrovov je obývaných a sú neustále ohrozované stúpajúcou hladinou mora. Najvýznamnejší je ostrov Daru s rovnomenným hlavným mestom. Žije tu väčšina populácie. Je jedným z mála ostrovov, ktoré nepatria Austrálii, ale Papua-Novej Guineai. Hlavným hospodárskym odvetvím na ostrove je rybolov. Ostrov má vybudované medzinárodné letisko. Rozbehové dráhy pre lietadlá sú vybudované ešte na ostrovoch Thursday a Horn. Na návštevu vzdialenejších a neobývaných ostrovov musíte získať povolenie od miestnej regionálnej správy tvorenú členmi kmeňových rád a to minimálne mesiac vopred.
2.Súostrovie Yaeyama, Japonsko
Idylické ostrovy Yaeyama sú schované na samom južnom cípe japonského súostrovia na hranici medzi Východočínským morom a Filipínskymi morom, ktoré sú v rámci prefektúry Okinawa súčasťou Japonska. Sú vulkanického pôvodu a medzi horninami tu prevláda žula a to predovšetkým na rozľahlejších ostrovoch. Ostrovy sú z väčšej miery obklopené koralovými útesmi. Ponúkajú výdatnú porciu slnka, mora, piesku a sushi. Prevažná časť obyvateľov žije na ostrove Išigaka, ktoré je s ostatnými ostrovmi spojené pravidelnými trajektami. Na Irimote tečie najdlhšia rieka celého súostrovia Rjúkjú Urauči (18,8 km). Na ostrovoch Iriomote, Kohama, Kuro, Taketomi a Išigaki sa rozkladá Národný park. Na Ishigaki nájdete jednu z najkrajších pláží, Taketomi je známy pre svoje tradičné obydlia a na Iriomote môžete objavovať neznámu džungľu a vyvierajúce horúce pramene. Flóra je na ostrovoch zastúpená predovšetkým tropickou džungľou a mangrovníkovými porastami. Fauna sa vyznačuje niektorými endemickými druhmi ako je kôň Jonaguni. Okolité more je druhovo pestré a významné je zimné zhromažďovanie žralokov kladivohlavých vo vodách ostrova Jonaguni.
3. Súostrovie du Salut, Francúzska Guyana
Súostrovie tvoria tri ostrovy sopečného pôvodu vzdialené 11 km od pobrežia Francúzskej Guyany. More v tejto oblasti je plné žralokov. Ostrovy boli od roku 1852 súčasťou trestaneckej kolónie len pre tých najhorších zločincov Francúzska. Hlavnú časť trestaneckej kolónie tvoril pracovný tábor. Ostrov Royale bol určený pre väčšinu zločincov s možnosťou voľného pohybu vzhľadom na nemožnosť úteku. Saint-Joseph bol pre najhorších zločincov, ktorí mali byť potrestaní samoväzbou v tichu alebo v tme. Diablov ostrov bol určený pre politických väzňov. Táto trestanecká kolónia mala povesť veľkej brutality a násilia páchanej na väzňoch. V súčasnej dobe sú ostrovy obľúbenou turistickou destináciou. Navštíviť je možné iba ostrov Royal a Saint-Joseph. Najmenší Diablov ostrov je položený najsevernejšie a vstup naň je prísne zakázaný hlavne pre nebezpečné silné morské prúdy.
4. Ostrov Ulleungdo, Južná Kórea
Na polceste medzi Južnou Kóreou a Japonskom leží mohutný sopečný ostrov bez akéhokoľvek znečistenia, bez zlodejov a hadov, inými slovami perfektná turistická krajina. Trajekty jazdia denne z pevniny do malého prístavu v Dodong-ri, odkiaľ sa môžete skalnatým chodníkom dostať až na skalnatý vrchol hory Seongin Bong (984 m). Krajina je veľkolepá a ponúka výhľady na členité pobrežie, morské vtáky, rybárske lode a tiché prístavy. Našťastie tu nenájdete žiadne zábavné parky ani hlučné turistické atrakcie. Vďaka členitosti pobrežia a izolácii je ostrov len veľmi riedko osídlený a tunajšie farmy sú malé. Väčšina ľudí žije v dedinách pozdĺž pobrežia. Zdrojom obživy je rybolov a príjmy z cestovného ruchu a predaja ručne vyrobených suvenírov vo svojich turistických obchodíkoch. Kamkoľvek sa pozriete všade sú stojany na sušenie chobotníc a morských rias. Pod týčiacou sa skalnou stenou, Chusan Ilga nájdete Penzión ponúkajúci príjemné a pohodlné štýlové ubytovanie s výhľadom na členité severné pobrežie.
5. Súostrovie San Blas, Panama
Panama istotne nebude prvé miesto na ktoré si spomeniete, keď chcete navštíviť ostrovy Karibiku. Ale toto územie Strednej Ameriky je rovnocenným súperom aj pre Kajmanské alebo Panenské ostrovy. San Blas je súostrovie zahŕňajúce približne 378 ostrovov a malých koralových ostrovčekov. Z nich je iba 49 obývaných. Ležia mimo severného pobrežia Panamskej šije, na východ od Panamského prieplavu. Sú domovom indiánov kmeňa Kuna. Obyvatelia sú len sporo odetí a zdobia si svoje telá rôznymi farebnými vzormi. Uctievajú boha menom Erragon a sú presvedčení, že tento boh prišiel a zomrel len pre ľudí Kuna. Indiáni boli vyhnaní z Panamy počas španielskej invázie a utiekli pred zabíjaním a zotročovaním na svojich kajakoch na okolité ostrovy. Náčelník Kuna žije na ostrove Acuadup. Na niektorých ostrovoch majú deti možnosť navštevovať školu. Dbajú na udržiavanie svojej kultúry a tradícií.
Zabudnite na luxusné rezorty s hotelmi. Tu vás čakajú pohostinné rodinné hotelíky, dedinské domčeky a večere pripravené z úlovkov miestnych obyvateľov.
6. Ostrovy Penghu, Taiwan
Ak považujeme Taiwan za druhú Čínu, tak potom sú ostrovy Penghu ďalším Taiwanom. Súostrovie tiež známe ako Pescadores (portugalsky “rybári”) sa rozkladá na západnom pobreží Taiwanu, v Taiwanskej úžine s rozlohou 141 km2. Tvorí ho 90 ostrovov s nádhernou scenériou ponúkajúcych dojemnú nostalgiu v prostredí tradičnej taiwanskej kultúry. Krajina plná starobylých chrámov zasvätených bohyni mora Matsu, kamenných múrov, čadičových útesov a tradičných taiwanských vozíkov plných rýb, úchvatných scenérií zaliatych slnkom, nádherných pláží a škôl windsurfingu.
Od mája do októbra sú niektoré mieste pláže prirodzeným hniezdiskom ohrozeného druhu zelených korytnačiek.
7. Ostrovy Bay a Hog, Honduras
Spomente si na Pirátov z Karibiku, ktorí plávajú na svojej lodi pri pobreží Hondurasu a ukrývajú svoje poklady na tajomných opustených ostrovoch. Súostrovie Bay je skupina troch hlavných ostrovov a niekoľkých ďalších menších koralových ostrovčekov neďaleko pobrežia Hondurasu v Karibskom mori s celkovou rozlohou 261 km². Objavil ich Kryštof Kolumbus v roku 1502 na svojej štvrtej výprave.V časoch najväčšej slávy boli ostrovy Roatan, Utila a Guanaja domovom až 5000 hrdlorezov, banditov a pirátov. V súčasnosti je súostrovie známe hlavne pre svoje pláže a bezstarostnú tropickú krásu. Nachádzajú sa tu rozsiahle morské oblasti s korálovými útesmi vyhľadávané potápačmi, ktoré sú súčasťou Mezoamerického korálového útesu. Ostrovy Hog tvoria dva malé ostrovy a niekoľko malých koralových ostrovčekov obklopených žiarivo modrým morom severne od pobrežia Hondurasu. Nachádza sa tu jediný turistický rezort Driftwood Plantation Beach Resort, ale kempovanie je možné si zabezpečiť aj na niektorom z neobývaných ostrovov.
8. Ostrovy Con Dao, Vietnam
Patria ku skupine ostrovov, ktoré boli pôvodne trestaneckou kolóniou v Indočíne. Túto ponurú úlohu si plnili až do konca vojny vo Vietname. Neskôr sa stali turistickým rajom. Najväčší ostrov je známy ako Con Son. V Národnom parku Con Dao nájdete hustú nedotknutú džungľu, nefritovomodré more, biele piesočné pláže, delfíny, korytnačky či veľkolepé koralové útesy. V súčasnosti je rozvoj turizmu na ostrovoch obmedzený. Potápačskú výstroj ponúka iba jediný obchodík a nachádza sa tu iba niekoľko menších turistických stredísk s obmedzenou ponukou služieb.
9. Ostrovy Ssese, Uganda
Prečo by ste hľadali vo vnútrozemskom africkom púštnom štáte ostrovy? Vďaka Viktórinmu jazeru. Ostrovy Ssese sa nachádzajú v severozápadnej časti Viktórinho jazera a majú všetky dôležité atribúty ostrovného raja, zlaté pláže, šumiace palmy, exotickú flóru a faunu. Ležia uprostred najväčšieho jazera v Afrike. Väčšina z 84 ostrovov je neobývaná. Turistické strediská a pláže môžete nájsť na ostrovoch Buggalo, Bukas a Banda. Okrem vyhrievania sa na slnku ponúkajú výlety do džungle, objavovanie exotických zvierat a kanoistiku na jazere.
Galéria
0 komentářů:
Okomentovat